
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 150 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5 V |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 85 µA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Initial Accuracy | 1 % |
| Shunt Current | 15 mA |
Stock: 321
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55459
Ext.Price$0.55459
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55459 | $0.55459 |
| 10 | $0.45024 | $4.50240 |
| 25 | $0.41379 | $10.34475 |
| 50 | $0.38029 | $19.01450 |
| 100 | $0.34949 | $34.94900 |
| 300 | $0.33330 | $99.99000 |
| 500 | $0.31787 | $158.93500 |
| 1000 | $0.26365 | $263.65000 |
